Strona 1 z 1

Działka/ogród, przetwory, zdrowie

: śr 05 wrz 2007 11:30
autor: Janina
Wychowałam się na wsi, w dzieciństwie wiedziałam na ten temat wszystko. Po 40 latach spędzonych w mieście i powrocie w swoje rodzinne strony (Mama przekazała mi kawałek pola) popełniłam mnóstwo błędów związanych z sadzeniem, pielęgnacją krzewów i uprawą warzyw. Zbliża się jesień należy przygotowywać ogródki do wiosny. Może ktoś opisze swoje sposoby przygotowania ogródka do przyszłego sezonu.
Może ktoś mi napisze jak marynować grzyby?
Zapraszam

: śr 05 wrz 2007 15:19
autor: Astra
Droga Janino, z uprawą ziemi w przeszłości nie miałam nigdy do czynienia. Moje zainteresowanie ogródkiem wynikło z przypadkowej wizyty u znajomej, która zaprosiła mnie pewnego dnia na grilla na swój ogródek. Przyjęłam zaproszenie, gdyż miałam chwilę wolnego czasu, a moja rodzinka akurat zajmowała się swoimi sprawami poza domem. Dzień był słoneczny, śpiewały ptaki, była pełnia lata, wszystko kwitło, widziałam dorodne warzywa i owoce. Przypomniałam sobie fragment wiersza:

Wsi spokojna, wsi wesoła
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe czasy, kto pożytki
Może wspomnieć za raz wszytki?

Spodobało mi się to wszystko na tyle, że postanowiłam spróbować jak to jest, gdy uprawia się swój własny ogródek. Zasmakowałam w uprawie ziemi, w obserwowaniu efektów własnej pracy, wreszcie w posiadaniu własnych „witamin”, które mają smak i zapach nieporównywalny z tym co można kupić w sklepach spożywczych. Niedawno miałam ogromną satysfakcję, gdy poczęstowałam rodzinę i znajomych własnymi melonami. Były naprawdę smaczne, soczyste i słodkie. Poza przyjemnością wynikającą z efektów mojej pracy, zauważyłam, że jest jakaś metafizyczna więź między człowiekiem a ziemią, że ziemia jakby „wołała”, żeby ją uprawiać, żeby wyrwać rosnące tu i tam chwasty, żeby ją doglądać.

: czw 11 paź 2007 13:19
autor: Astra
Droga Janino, pytasz o przepisy na marynowanie grzybów. Zauważyłam, że współczesny człowiek bardzo interesuje się owocami lasu. Po trudach dnia codziennego, odczuwa potrzebę przebywania na łonie natury i myśli o aktywnym wypoczynku. Podziwia przyrodę, przebywa nad rzekami i jeziorami, łowi ryby i zbiera grzyby. Dzięki swojemu hobby człowiek poznaje świat fauny i flory, zapoznaje się z nowymi gatunkami grzybów oraz uzupełnia swoją domową spiżarnię. Suszy i marynuje grzyby, dodając do nich wiele przypraw, często według swoich upodobań i domowych tradycji. Takie zabiegi kulinarne sprawiają wiele przyjemności nie tylko grzybiarzowi, ale również niejednej gospodyni. Muszę Ci powiedzieć, że ja również zaliczam się do osób wrażliwych na piękno przyrody. Grzybobranie pozwala mi przebywać na łonie przyrody, a nie jest celem samym w sobie. Twoje pytanie nasunęło mi szereg refleksji, a nawet przypomniało fragment o grzybobraniu z „Pana Tadeusza”. Pozwól, że zacytuje:

Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,
Tyle w pieśniach litewskich sławione l i s i c e,
Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,
I dziwna; żaden owad na nich nie usiada.
Panienki za wysmukłym gonią b o r o w i k i e m,
Którego pieśń nazywa grzybów półkownikiem.
Wszyscy dybią na r y d z a; ten wzrostem skromniejszy
I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,
Czy świeży, czy solony, czy jesiennej pory,
Czy zimą. Ale Wojski zbierał m u c h o m o r y.

Inne pospólstwo grzybów pogardzone w braku
Dla szkodliwości albo niedobrego smaku,
Lecz nie są bez użytku: one zwierza pasą
I gniazdem są owadów, i gajów okrasą.
Na zielonym obrusie łąk jako szeregi
Naczyń stołowych sterczą: tu z krągłymi brzegi
S u r o j a d k i srebrzyste, żółte i czerwone,
Niby czareczki rożnem winem napełnione;
K o ź l a k, jak przewrocone kubka dno wypukłe,
L e j k i, jako szampańskie kieliszki wysmukłe,
B i e 1 a k i krągłe, białe, szerokie i płaskie,
Jakby mlekiem nalane filiżanki saskie,
I kulista, czarniawym pyłkiem napełniona
P u r c h a w k a, jak pieprzniczka - zaś innych imiona
Znane tylko w zajęczym lub wilczym języku,
Od ludzi nie ochrzczone; a jest ich bez liku.
Ni wilczych, ni zajęczych nikt dotknąć nie raczy,
A kto schyla się ku nim, gdy błąd swój obaczy,
Zagniewany, grzyb złamie albo nogą kopnie;
Tak szpecąc trawę, czyni bardzo nieroztropnie.

Zgodzisz się ze mną, że grzybobranie ma wiele wspólnego z poezją, z pewnym obrzędem kontaktu z naturą, z przebywaniem wśród drzew i krzewów, z obserwowaniem poszycia leśnego. Po prostu z kontemplowaniem piękna natury. Nie ukrywam jednak, że prawdziwą frajdę sprawia mi także przygotowanie wielu potraw z grzybów. Podczas przebierania i czyszczenia grzybów mogę raz jeszcze przeżyć radość z ich zbierania oraz znalezienia poszczególnych okazów. Wszystkie po kolei grzyby przechodzą przez moje ręce i przypominają ekscytujące momenty całej wędrówki po lesie.

Chciałabym podzielić się z Tobą przepisem, który ostatnio wzbudził moje zainteresowanie.

Pasztet z grzybów
Polecane grzyby: podgrzybki, maślaki pstre, maślaki ziarniste, koźlarze babki.
Składniki: 200 g różnych grzybów, 150 g warzyw (marchew, kalarepka, seler, cukinia), jedna cebula, 2 ząbki czosnku, 30 g masła lub masła topionego, 20 g tłuszczu od szynki, pokrojonego w drobną kostkę, dwie kromki bułki namoczonej, 1 jajko, 50 g pestek słonecznika, natka pietruszki, gałka muszkatołowa, sól, trochę soli selerowej, tarta bułka, olej do pieczenia.
Grzyby drobno pokroić, warzywa drobno posiekać. Cebulę i warzywa 20 min dusić do miękkości w rozgrzanym maśle. Tak samo dusić 20 min tłuszcz od szynki z rozgniecionym ząbkiem czosnku i z grzybami w oleju. Dodać posiekanej natki pietruszki i przyprawić. Warzywa, grzyby, odciśniętą bułkę, jajko i uprażone pestki słonecznika zagnieść razem jeszcze ciepłe. W razie potrzeby dodać jeszcze tartej bułki, aż masa będzie gęsta. Masę przełożyć do wysmarowanej olejem żaroodpornej foremki i piec około 30 min w nagrzanym piekarniku w temperaturze 200 stopni C.
Masa powinna być gęsta. Masy na pasztet nie przyprawiać zbyt mocno. Powinna być raczej łagodna w smaku, ponieważ jej aromat rozwija się dopiero w trakcie pieczenia.

Życzę Tobie i czytelnikom forum smacznego!

Imbir

: pn 09 gru 2013 9:55
autor: Janina
Imbir pomaga kontrolować poziom glukozy u diabetyków. Stosowany od wieków w medycynie chińskiej imbir nie tylko łagodzi objawy przeziębienia i pomaga przy dolegliwościach układu pokarmowego. Australijscy naukowcy odkryli, że ekstrakt z imbiru można również wykorzystać w kontrolowaniu cukrzycy typu 2. O swoich wnioskach informują za pośrednictwem pisma "Planta Medica".
Podczas eksperymentów na wyhodowanych w laboratorium komórkach tkanki mięśniowej, naukowcy z Uniwersytetu Sydney zaobserwowali, że ekstrakt z kłącza imbiru zwiększa wchłanianie glukozy przez komórki mięśniowe niezależnie od insuliny. Składnikami odgrywającymi tu kluczową rolę są gingerole (biologicznie aktywne związki należące do grupy polifenoli), zwłaszcza 6-gingerol i 8-gingerol.
"U pacjentów z cukrzycą typu 2 możliwość wchłaniania glukozy przez mięśnie szkieletowe jest upośledzona przez nieprawidłową ścieżkę transdukcji sygnału insuliny. Gingerole zwiększają ilość białka GLUT4 na powierzchni komórek mięśniowych, co umożliwia transport glukozy do ich wnętrza" - wyjaśnia kierujący badaniami prof. Basil Roufogalis

Imbir na nudności rośnie na parapecie
Kłącze imbiru kupione w sklepie, włóż do doniczki, przykryj ziemią., tak by całe było przykryte ziemią. Donicę przykryć folią spożywczą.
Postawić w miejsce nasłonecznione. Podlewać codziennie. Imbir musi mieć wilgotno. Gdy pojawią się pędy, folię zdjąć i nadal podlewać do rozrostu rośliny. Wtedy można część zebrać, a resztę nadal uprawiać.

Imbirowa mikstura
• 4 łyżki masła sklarowanego
• 4 łyżki cukru
• 4 łyżki imbiru w proszku
Wystudzone sklarowane masło rozetrzeć z cukrem i suszonym imbirem.
Masę przechowywać w lodówce (klarowane masło można kupić w sklepie, lub można samodzielnie sklarować). Kupić prawdziwe masło. Włożyć do rondelka. Na małym ogniu ogrzewać. W miarę ogrzewania będzie wytwarzała się pianka, którą należy zbierać i usuwać. Potem przełożyć do słoiczka i wychłodzić).
Stosowanie:
Zażywać codziennie przed śniadaniem według schematu:
1 dzień – pół łyżeczki
2 dzień – 1 łyżeczka
3 dzień – 1 ½ łyżeczki
4 dzień – 2 łyżeczki
5 dzień – 2 ½ łyżeczki
6 dzień – 2 ½ łyżeczki
7 dzień – 2 łyżeczki
8 dzień – 1 ½ łyżeczki
9 dzień – 1 łyżeczka
10 dzień – ½ łyżeczki
Kuracja imbirowa jest świetnym ajurwedyjskim lekarstwem na zaburzenia trawienia, doskonale wymiata z organizmu toksyny.
Na nadmierne gromadzenie się wody w organizmie ( objaw – obrzęki). Oczyszcza niechciane wypryski na twarzy. Po 10 dniach zażywania aromatycznej mikstury cera staje się świeższa. Można poczuć się szczęśliwym i lżejszym. Oczyszczanie najlepiej rozpocząć, kiedy księżyc wchodzi w trzecią kwadrę. Wtedy w organizmie aktywuje się układ trawienny.

Mdłości w ciąży i komunikacyjne
W Indiach stosuje się utarte świeże kłącze imbiru z miodem i sokiem z cytryny. Można też żuć kandyzowane kłącze imbiru. W przypadku nudności, zawrotów i bólu głowy pomaga nacieranie czoła i karku
Świeżo odkrojonym plasterkiem kłącza imbiru.

Migrena
Regularne przyjmowanie imbiru może zmniejszyć intensywność ataków migreny. Lecznictwo Azji Wschodniej od wieków stosuje kłącze imbiru jako naturalny środek przeciwbólowy i łagodzenie bólu głowy, w zapaleniu zatok czy bólu zęba.

Ból gardła, chrypka
Żuć kawałek świeżego imbiru. Świeży imbir jest środkiem przeciwwirusowym. Suszony imbir takiego działania nie wykazuje.
Sok ze świeżego imbiru, napar lub wywar jest skutecznym środkiem
przeciw grypie lub innym wirusowym chorobom przebiegającym z gorączką.

Półpasiec, opryszczka
Są to choroby wirusowe, leczy się preparatami sporządzonymi
ze świeżego imbiru.

Kaszel mokry
Zażywać suszony imbir Imbir rozgrzewa płuca i pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Kaszel suchy
Podawać sok ze świeżego imbiru z miodem.

Ostre przeziębienie, grypa
• 1 kawałek imbiru wielkości średniej marchwi ( wyciśnięty sok)
• 2 filiżanki wrzącej wody
• ¼ cytryny ( sok)
• 1 łyżeczka miodu
• 1 szczypta ostrej papryki
Stosowanie:
Pić napar 2 – 3 razy dziennie po 1 filiżance. W ostrych przeziębieniach, grypie pić w ciągu dnia filiżankę naparu, co 2 – 3 godziny jako środek
przeciwwirusowy. Przy wysokiej gorączce imbiru nie stosować.

Nalewka imbirowa
• 1 filiżanka świeżego imbiru
• 2 filiżanki spirytusu 70%
Świeżo utarty imbir połączyć ze spirytusem. Odstawić na około 2 tygodnie w szczelnie zamkniętym słoiku. Odcedzić.
Stosowanie:
Zażywać po 10–20 kropli 3 razy dziennie. Nalewka jest skuteczna przy zazębieniach, infekcjach wirusowych, bólach reumatycznych itp.

Katar alergiczny, zapalenie zatok, ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli

• ¼ łyżeczki imbiru w proszku
• ¼ łyżeczki czarnego pieprzu
• ¼ łyżeczki gożdzików
• miód
Stosować:
Mieszankę imbiru, pieprzu i gożdzików, zażywać z miodem, lub w postaci naparu.

Imbirowy syrop na odporność
Słabe krążenie krwi, powoduje gromadzenie się toksyn, które obniżają odporność. Stosowanie imbiru jako przyprawy i leku pobudza krążenie. Wzmaga ogień trawienny, oczyszcza organizm poprzez jelita, nerki i skórę. Hamuje zlepianie się płytek krwi. Utrudnia tworzenie się zakrzepów.
• 1 całe kłącze imbiru
• 2 szklanki cukru
• 2 łyżki przegotowanej wody
• 1 łyżka octu jabłkowego
Kłącze imbiru oskrobać ze skórki. Pokroić w cienkie plastry. Zasypać cukrem i zalać wodą oraz octem jabłkowym. Podgrzewać w garnku na wolnym ogniu aż zgęstnieje. Mieszać często drewnianą łyżką. Odcedzić.
Stosować:
Pić codziennie po 1 łyżeczce mikstury rano i wieczorem. Syrop wzmacnia siły obronne organizmu.

Koktajl. Eliksir dla szczupłej figury
• 2 cm imbiru
• szczypta chili
• szczypta cynamonu
• ½ cytryny (sok)
• 1 szklanka ciepłej wody.
Kawałek świeżego imbiru ok. 2 cm zetrzeć na tarce. Dodać szczyptę chili, cynamonu oraz sok z połowy cytryny. Zalać szklanką ciepłej wody. Wymieszać.
Stosowanie:
Eliksir pić 1 raz dziennie.
Ostry w smaku i rozgrzewający napój spala fantastycznie tłuszcz (można dosłodzić łyżką miodu).

Przemiana materii – spalanie tłuszczów
Imbir zwiększa aktywność hormonów odpowiedzialnych za przemianę materii i spalanie tłuszczów.

Działanie kardiologiczne
Zalecany jest w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Obniża poziom cholesterolu. Wzmaga siłę skurczu mięśnia sercowego. Normalizuje zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi.

Likwiduje bóle stawów
Imbir ma działanie przeciwzapalne. Przynosi ulgę w bólach reumatycznych, zmianach zwyrodnieniowych. Poprawia ruchomość stawów, zmniejsza obrzęk. Ajurwedyjski sposób na bóle stawów.
• 1 łyżka stołowa imbiru w proszku
• 1 łyżka masła
Składniki połączyć w rondelku. Postawić na kuchence. Na małym ogniu podgrzewać – nie smażyć..
Stosowanie:
Powstałą maść nanieść na lnianą szmatkę i przyłożyć ciepłą na bolące miejsce. Owinąć wełnianym szalem, aby dłużej utrzymać ciepło i wzmocnić działanie terapeutyczne.

Inny sposób na okład z użyciem imbiru
• ½ szklanki świeżego, utartego imbiru
• 2 litry wrzącej wody.
Imbir zalać wrzącą wodą, podgrzewać około 10 minut. Nie dopuszczać do wrzenia. W ciepłym odwarze namoczyć gazę, odcisnąć.
Stosować:
Przykładać zewnętrznie na obolałe mięśnie, zesztywniałe stawy.

Przy bólach mięśni można wmasować olejek imbirowy. Wykonanie olejku imbirowego:
Świeżo wyciśnięty sok z imbiru, połączyć z taką samą ilością oleju sezamowego lub oliwy z oliwek.
• Np. ½ szklanki soku z imbiru
• ½ szklanki oleju.
Olejek imbirowy wmasowuje się w skórę przy bólach mięśni. Taki olejek można także wcierać w skórę głowy, jako środek przeciwko łupieżowi.

Przemarznięcie lub rozpoczynające się przeziębienie
. Kąpiel rozgrzewająca z imbirem.
• 3- 4 łyżki sproszkowanego kłącza imbiru
• Wanna napełniona ciepłą wodą.
Stosowanie:
Sproszkowany imbir wsypać do wanny. Napełnić wannę gorącą wodą.
Po przemarznięciu lub rozpoczynającym się przeziębieniu. Zrobić sobie kąpiel, która powinna trwać około 20 minut (dla osób wrażliwych kąpiel może być nadmiernie rozgrzewająca i powodować pieczenie skóry oraz błon śluzowych).

Cynamonowe recepty

: pn 09 gru 2013 10:37
autor: Janina
Cynamonowe recepty

• 1 łyżeczka cynamonu dziennie dla regeneracji trzustki. Dawka 1 łyżeczki cynamonu normuje poziom cukru we krwi. Dobre dla cukrzyków

Otyłość
(1)
• ½ łyżeczki cynamonu mielonego
• 1 szklanka kwaśnego mleka lub kefiru
Stosowanie:
Cynamon wymieszać z kwaśnym mlekiem lub kefirem i całość wypić rano na czczo.
(2)
• ½ łyżeczki cynamonu
• troszkę miodu
Pół łyżeczki cynamonu wymieszać z niewielką ilością miodu. Codziennie rano przyjmować taką mieszankę. W krótkim czasie można stracić na wadze.

Przeziębienia
• 200 ml wody
• szczypta cynamonu
• goździki
• 1 cytryna (sok)
• 1 łyżka stołowa miodu
Przy przeziębieniu ugotować w 200 ml wody szczypta cynamonu, goździki. Przecedzić i dodać sok z cytryny oraz miód. Ciepły napój wypić. Położyć się spać, owinąć się cieplutko. Do rana powrót do zdrowia gwarantowany.

Grypa
• ½ cynamonu
• szczypta czarnego pieprzu
• odrobina miodu
Dla profilaktyki grypy zaleca się co 3-4 godzin
szklankę ciepłej herbaty z dodatkiem
½ łyżeczki cynamonu, szczypty pieprzu i odrobiny miodu.

Nieżyt żołądka
• 1 łyżeczka cynamonu
• 400 ml wrzątku
Przy nieżycie żołądka z podwyższoną kwasowością można leczyć się z pomocą cynamonu. 1 łyżeczkę cynamonu zalać 400 ml wrzątku. Po godzinie przecedzić.
Stosowanie:
Pić po 100 ml 4 razy dziennie 30 min przed posiłkiem. Kuracja trwa 2-tygodnie.

Przemiana materii
• 0.5 – 1 grama cynamonu
Sproszkowany cynamon w ilości 05 – 1 grama przyjmować w celu poprawy przemiany materii oraz w charakterze środka przeciwbólowego przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego.

Fakty na temat miodu i cynamonu

Mieszanka miodu i cynamonu leczy większość chorób. Miód jest wytwarzany w większości krajów na świecie. Obecnie naukowcy uznają, że miód jest bardzo skutecznym lekiem na każdego rodzaju schorzenia. Miód może być stosowany bez skutków ubocznych przy każdego rodzaju chorobie. Obecnie naukowcy podają, że chociaż miód ma słodki smak, jeśli przyjmowany we właściwej dawce, jako lekarstwo, nie zaszkodzi on pacjentom cierpiącym na cukrzycę. Kanadyjskie pismo Weekly Word News w wydaniu z 17 stycznia 1995 r. podaje listę schorzeń, które można leczyć miodem i cynamonem według badań przeprowadzonych przez naukowców z krajów zachodnich.

Choroby serca
Z miodu i cynamonu zrób pastę, nałóż na chleb zamiast dżemu i jedz codziennie na śniadanie. Obniża ona cholesterol i chroni przed atakiem serca. Również osoby po zawale, przy codziennym jedzeniu miodu z cynamonem, są chronione przed kolejnym zawałem. Regularne stosowanie łagodzi zadyszkę oraz wzmacnia uderzenia serca. Wiele domów opieki w Ameryce i Kanadzie leczyło z powodzeniem pacjentów i według nich, wraz z wiekiem, arterie i żyły tracą elastyczność i zatykają się. Miód i cynamon uaktywnia arterie i żyły.

Zapalenie stawów
Osoby cierpiące na zapalenie stawów mogą przyjmować codziennie rano i wieczorem szklankę ciepłej wody z 2 łyżkami miodu i 1 łyżeczką cynamonu. Przyjmując je regularnie, nawet chroniczne zapalenie stawów może być wyleczone. Ostatnie badania przeprowadzone przez Copenhagen University podają, że u pacjentów, którym podawano mieszankę: 1 łyżeczka miodu i pół łyżeczki cynamonu przed śniadaniem, w przeciągu tygodnia, spośród 200 pacjentów u 73 z nich zniknął ból, a w przeciągu miesiąca prawie wszyscy pacjenci, którzy nie mogli chodzić lub poruszać się ze względu na zapalenie stawów, zaczęli chodzić bez oznak bólu.

Infekcja pęcherza
Rozpuść 2 łyżeczki cynamonu i 1 łyżeczkę miodu w szklance letniej wody i wypij. Taka mieszanka niszczy drobnoustroje pęcherza.

Cholesterol
2 łyżeczki miodu i 3 łyżeczki cynamonu wymieszane z 16 uncjami wody, podane pacjentom z podwyższonym cholesterolem, obniżają poziom cholesterolu we krwi o 10% w ciągu 2 godzin. Jak w przypadku pacjentów cierpiących na zapalenie stawów, przyjmowane trzy razy dziennie może wyleczyć każde chroniczne podwyższenie cholesterolu. Jak podaje wspomniane wcześniej pismo, codzienne jedzenie miodu ogranicza problemy z cholesterolem.

Przeziębienie

Osoby cierpiące na przeziębienie o różnym nasileniu powinny przyjmować codziennie przez 3 dni 1 łyżeczkę letniego miodu z pół łyżki cynamonu. Wyleczy on większość chronicznego kaszlu, przeziębienia oraz przeczyści zatoki.

Rozstrój żołądka
Miód i cynamon łagodzą ból brzucha oraz usuwają wrzody żołądka.

Wzdęcia
Jak podają badania przeprowadzone w Indiach i Japonii, miód przyjmowany wraz z cynamonem łagodzi wzdęcia.

Układ odpornościowy
Codzienne przyjmowanie miodu i cynamonu wzmacnia układ odpornościowy i chroni organizm przed bakteriami i wirusami. Naukowcy podają, że miód zawiera dużo witamin oraz żelaza. Regularne stosowanie miodu wzmacnia białe krwinki do walki z bakteriami i chorobami wirusowymi.

Niestrawność
2 łyżeczki miodu posypane cynamonem przed jedzeniem obniżają kwasowość i ułatwiają trawienie ciężko strawnych potraw.

Grypa

Naukowcy z Hiszpanii dowiedli, że miód zawiera pewien naturalny składnik, który zabija drobnoustroje grypy i chroni przed tą chorobą.

Długowieczność
Regularne picie herbaty z miodem i cynamonem zatrzymuje zniszczenia organizmu spowodowane procesem starzenia. Weź 4 łyżki miodu, 1 łyżkę cynamonu i 3 szklanki wody, wszystko razem zagotuj. Pij pół szklanki 3-4 razy dziennie. Dzięki temu twoja skóra będzie świeża, a proces starzenia zatrzymany. Również długość życia wydłuża się, a stulatek czuje się prawie jak dwudziestolatek.

Piegi
Zrób papkę z 3 łyżeczek miodu i 1 łyżeczki cynamonu. Nałóż ją na piegi przed snem i zmyj następnego dnia rano ciepłą wodą. Codzienne stosowanie przez 2 tygodnie całkowicie usunie piegi.

Infekcje skórne
Nałóż równomiernie miód i cynamon na chore miejsce. Można leczyć wypryski, grzybice oraz wszystkie rodzaje infekcji skórnych.

Utrata wagi
Pij ugotowany w szklance wody miód i cynamon codziennie rano pół godziny przed śniadaniem na pusty żołądek i wieczorem przed snem. Przyjmowane regularnie obniżają wagę, nawet u bardzo otyłych ludzi. Nie pozwalają na gromadzenie się tłuszczu w organizmie, nawet przy wysokokalorycznej diecie.

Nowotwór
Ostatnie badania przeprowadzone w Japonii i Australii wykazały, że udało się wyleczyć zaawansowane stadium raka żołądka i kości. Osoby cierpiące na tego rodzaju nowotwory powinny przyjmować 1 łyżeczkę miodu z 1 łyżeczką cynamonu przez jeden miesiąc trzy razy dziennie.

Zmęczenie
Badania wykazały, że cukier zawarty w miodzie ma działanie dobroczynne, a nie szkodliwe dla organizmu. Starsze osoby przyjmujące miód i cynamon w takich samych ilościach są bardziej ożywione i sprawniejsze. Dr Milton, autor badania, zaleca pół łyżeczki miodu na szklankę wody i troszkę cynamonu. Codzienne picie po umyciu zębów i po południu ok. 15.00, kiedy obniża się aktywność organizmu, a w ciągu tygodnia odzyskamy witalność.

Nieświeży oddech
Ludzie w Południowej Afryce codziennie rano płuczą gardło taką mieszanką: 1 łyżeczka miodu i cynamonu z ciepłą wodą, a ich oddech pozostaje świeży przez cały dzień.

Utrata słuchu
Codziennie rano i wieczorem jedz miód z cynamonem w tych samych ilościach, aby zachować dobry słuch. Pamiętasz, jak jako dziecko jadłeś tosty z masłem i odrobinką cynamonu?

Cynamon – Przyprawa stabilizująca poziom cukru we krwi [Jean-Marc Dupuis]. W ciągu jednego pokolenia zapadalność na cukrzycę typu 2 zwiększyła się na świecie pięciokrotnie. To prawdziwa katastrofa. Choć ludziom wydaje się dziś, że mogą się "wyleczyć", połykając chemię w pigułkach, prawda jest taka, że coraz częściej cukrzyca jest chorobą wynikającą ze stylu życia. Podstawą profilaktyki jest dieta niskoglikemiczna, czyli oparta na produktach, które nie zamieniają się zbyt szybko w glukozę i nie wywołują gwałtownego wyrzutu insuliny. Również zwiększone spożycie cynamonu może obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, ponieważ przyczynia się do ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Ferrari wśród przeciwutleniaczy Cynamon to jedna z roślin o największej zawartości przeciwutleniaczy wyrażonej wskaźnikiem ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity, pojemność antyoksydacyjna w próbkach biologicznych) na bardzo wysokim poziomie 267,536 (pięciokrotnie wyższym niż w przypadku owocu granatu!). Był doceniany lub wręcz ubóstwiany przez większość wielkich cywilizacji ze względu na swój ciepły i słodki smak oraz subtelny aromat, który znacząco zwiększa przyjemność jego spożywania. Cynamon pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi poprzez stymulowanie receptorów insuliny i zwiększanie ich wrażliwości na ten hormon, co skutkuje obniżeniem glikemii (stężenia cukru we krwi). W rezultacie organizm musi wytwarzać mniej insuliny, by uzyskać ten sam efekt. Odciąża to trzustkę, stymuluje metabolizm i łagodzi stany zapalne. Cynamon zawiera od 0,5 do 1% silnych olejków eterycznych, słynących ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, bardzo skutecznych w hamowaniu rozwoju bakterii i drożdży, w tym Candida albicans.
W trzech głównych olejkach cynamonu zawarte są następujące związki czynne: aldehyd cynamonowy, octan cynamylu i alkohol cynamylowy. Aldehyd cynamonowy był badany pod kątem swojej zdolności blokowania wydzielania czynników zapalnych przez błony komórkowe.
Gdyby zalet cynamonu było jeszcze Państwu mało - dodam, że już sam jego zapach silnie stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za zdolność koncentracji i pamięć.
Zrób przysługę bliskim. Śmiało dosypuj, zatem cynamonu do różnych potraw. O ile w Europie i Ameryce Północnej zwykle stosuje się cynamon do dań słodkich (ciasteczek, szarlotek, kompotów, lodów, deserów czekoladowych), w Afryce Północnej i Azji jest wprost odwrotnie – doprawia się nim głównie potrawy słone, zwłaszcza z czerwonego lub drobiowego mięsa (na przykład przepyszne marokańskie pastille).
Sproszkowany cynamon źle znosi zbyt długą obróbkę cieplną, dlatego najlepiej dodawać go pod koniec gotowania. Odwrotnie rzecz się ma z laskami cynamonu, które lepiej znoszą wysokie temperatury.
Przyprawiając dania cynamonem, wyświadczysz przysługę swoim gościom, ponieważ doskonale stymuluje on ślinianki i błonę śluzową żołądka. Będzie im także przyjemniej po posiłku, ponieważ cynamon ułatwia trawienie i eliminowanie gazów, a także łagodzi skurcze żołądka i jelit. Cynamon należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, w hermetycznym pojemniku, by ograniczyć jego utlenianie. Cynamon w proszku nadaje się do spożycia przez 6 miesięcy, laski cynamonu przez około rok. Jeśli cynamon stracił słodki zapach, trzeba go już niestety wyrzucić.
Jaki cynamon wybrać? Cynamon przed zmieleniem ma postać lasek zwiniętych w rulon jak bibułki papierosowe. Są to właściwie fragmenty wysuszonej kory cynamonowca, drzewa rosnącego w azjatyckich tropikach. Najcenniejsze cynamonowce pochodzą z Cejlonu oraz Chin i nieco się od siebie różnią. Cynamon cejloński ma kolor ochry, a laski składają się z bardzo cienkich warstw. Natomiast cynamon z Chin ma ciemniejszą, czerwoną barwę, a laski są grubsze. Ten ostatni jest również mniej słodki, ma gorzkawy posmak. Podstawowa różnica między obiema odmianami polega jednak na zawartości kumaryny. Znacznie więcej tego składnika rozrzedzającego krew zawiera cynamon chiński, nazywany także kasją, dlatego należy go stosować z umiarem w porównaniu z prawdziwym cynamonem cejlońskim. Pół łyżeczki cynamonu dziennie wystarczy, by wyciągnąć z niego wszystkie wymienione wyżej dobrodziejstwa.
A na zakończenie anegdotka.
"Weź ćwierć dorodnego barana."
"Encyklopedia Britannica" informuje, że cynamon był swego czasu cenniejszy od złota. Wiadomo, że Mojżesz zalecał stosowanie cynamonu w produkcji świętych olejów i że sam król Salomon używał go jako składnik swoich cennych wonności. Cynamon był ponadto najważniejszym z drogocennych cukrów dla holenderskich kupców Kompanii Wschodnioindyjskiej (tych, którzy się na nim znali), niemniej jego porównanie do złota przytaczane przez "Encyklopedię Britannica", która zresztą nie podaje swoich źródeł, wydaje mi się jednak wątpliwe.
Tak czy inaczej, nie o tym miała być moja anegdota, lecz o Herodocie, historyku greckim z V wieku p.n.e. W starożytności cynamon przywożony był przez karawany przybywające z odległych i tajemniczych regionów Azji. Herodot, który nigdy się tak daleko nie zapuścił, nie mógł zrozumieć, dlaczego towar ten jest tak drogi. Wyjaśnił mu to pewien dowcipny kupiec. Stwierdził, że żaden człowiek nie wie, skąd się bierze cynamon. Wiedzą to jedynie wielkie ptaki, które używają go do produkcji gniazd na półkach klifów tak stromych, że człowiek nie może do nich dotrzeć. Aby więc pozyskać ten wyjątkowy aromat należy pozostawić u podnóży gór solidne sztuki mięsa dla tych wielkich ptaszysk, aby te próbowały zabrać łup do gniazd. A ponieważ ptaki te są jednocześnie zbyt wątłe, by utrzymać podrzucony im ciężar, spadają na ziemię, a ludzie przechwytują ich cenny budulec! Nic, więc dziwnego, że kupcy wyceniali go drożej od złota.